Borosilikat Cam Nedir?

Borosilikat Cam Nedir?

Borosilikat cam, ana bileşenleri arasında bor trioksit ve silika kimyasal bileşiklerinin yer aldığı bir cam türüdür. Bu camın ürün adı, içerdiği bileşenleri açıkça yansıtarak borosilikat cam olduğunu gösterir. Borosilikat cam, kendine özgü bir yapıya sahiptir, bu da onu diğer cam türlerinden ayırır.

Borosilikat Camın Özellikleri

Borosilikat türünde olan camlar, çok düşük seviye termal genleşme katsayılarına sahiptirler. İçeriğinde bor olması cam tüm yapısına etki eden son derece önemli bir faktördür. Bundan ötürü de özellikle termal şoka karşı yüksek direnç gösterirler. Akışkanlığı son derece yüksektir. Ürün bileşenleri arasında zararlı kimyasallar bulunmadığı için hiçbir biçimde ekoloji dengeye zarar vermezler. Yapı olarak son derece incedirler lakin bu insanları şaşırtmamalıdır zira dayanım süreleri son derece uzundur. Elektriğe, kimyasal koşullara direnç gösterir. Aynı şekilde korozyon direnci de yüksek olan bir cam türüdür. Hem kimyasal hem de termal stabilitesi son derece yüksektir. Yumuşama sıcaklığı son derece yüksek olup 821 derecedir.

Tüm bu yapısal özellikleri itibarı ile son derece sağlıklı bir yapısı vardır. Güvenle her biçimde her zaman için kullanılabilir. Antimikrobiyal bir yapısı vardır.

Borosilikat Cam Kullanım Alanları

Akla gelen ilk yerlerin başında cam bardaklar, cam tencereler, demlikler, tepsile gelir. Yani evlerde kullanılan birçok mutfak ürününde borosilikat cam hem ürün özellikleri hem de incelikleri sebebi ile tercih edilir durumdadır.  Aynı şekilde züccaciye sektöründe diğer birçok üründe de tercih edilir. Sağlık sektörüne gelindiğinde ise laboratuvar malzemelerinde en çok tercih edilen cam türüdür. Tüm bunların dışında LCD camlarında, güneş enerji sistemlerinde, otomobil farlarında, aydınlatma camlarında, teleskop camlarında, lenslerde, prizmalarda, lamba kapaklarında, halojen ve floresan ampuller de bu camın diğer endüstriyel kullanım alanlarıdır.  Yani farklı kullanım alanları vardır.

Bir de ayrıca nört borosilikat cam denilen bir alt ürün çeşidi vardır. Bu cam türünde incelendiği zaman görüleceği gibi Alkali oksit oranı nispeten daha yüksek olan ve ayrıca baryum oksit (BaO) içeren bir borosilikat cam türüdür. Kullanım alanlarına bakıldığında ise bu camın kimyasal mukavemeti yüksek olduğu için ilaçların ampullerinin yapımı sırasında kullanılırlar.

Borosilikat Cam Fiyatları

Borosilikat cam fiyatları ürün özelliğine göre belirlenir. Standart olan türü ile nört borosilikat cam türü arasında fiyat farkı bulunur ki bu son derece normal bir durumdur.  Metrekare bazında fiyatlandırması yapılır. Her üreticinin kendince bir fiyat politikası olduğu unutulmamalıdır. İthal olanlar da durum biraz daha farklı olup güncel döviz kuru belirleyici olan bir unsurdur.  Toplum alımlar yapıldığı zaman genelde birim fiyatlar düşer. Kimi üreticiler de sürekli kendileri ile çalışan müşterilerine özel indirimler uygular. Ödeme biçimlerine bakıldığında da nakit ödeme, kredi kartı ile ödeme, banka kartı ile ödeme, firma hesap numarasına havale gibi değişik ödeme biçimleri vardır. Müşteriler diledikleri gibi kendilerine en uygun biçimde ödeme yapabilirler.

Call Now ButtonTelefon İletişim